İşlemci Nedir? (CPU)

0
61
islemci-nedir

Bilgisayarlarda, telefonlarımızda ve birçok teknolojik cihazlarda beyin olarak görülen işlemci mevcut, peki bu işlemci neyin nesidir?

Birçok PC kullanıcısı, bilgisayarının içerisinde işlemci olduğundan haberdar ancak işlemci nedir?

İngilizce de CPU olarak adlandırılan işlemcinin açılımı Central Process Unit yani Merkezi İşlem Birimi olarak adlandırılıyor.

İnsanoğlundaki beyin bilgisayarlarda da işlemci olduğunu söylesek yanlış olmaz. Adından anlaşıldığı gibi bilgisayardaki işlemleri gerçekleştiren ve gerekli yerlere gönderen donanımsal elemandır. 1970’lerde mikroişlemcilerin üretilmesiyle işlemcinin kullanım alanları da genişlemiştir. Bu sayede şuan kullanılan otomobiller, cep telefonları, bilgisayarlar ve daha birçok üründe bu işlemcilerden kullanılmaktadır.

Gaming Sepeti Blog İşlemci Nedir? (CPU)

Konuyu basitçe özetlemek gerekirse klavyedeki bir tuşa basmamız, fareyi hareket ettirmemiz birebir olarak işlemci tarafından gerçekleşir.

Mikroişlemcilerden de biraz bahsedecek olursak; yapısında milyonlarca transistör denilen yarı iletken malzeme bulunmaktadır. Elektrik sinyalleri bu transistörlerden geçer ve toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel matematiksel işlemlere dönüştürülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here